Ułatwienia dostępu

Odpowiedź Minister Przemysłu na stanowisko Strony Społecznej i Pracodawców w sprawie przyszłości polskiego hutnictwa.

Strona główna » AKTUALNOŚCI » Odpowiedź Minister Przemysłu na stanowisko Strony Społecznej i Pracodawców w sprawie przyszłości polskiego hutnictwa.

Strona Społeczna Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa otrzymała odpowiedź podpisaną przez Minister Przemysłu Marzenę Czarnecką na wspólne stanowisko Strony Pracowników i Strony Pracodawców w sprawie pilnych działań dotyczących kosztów energii elektrycznej. Stanowisko to zostało złożone 4 marca 2025 r. na ręce Współprzewodniczącego Zespołu, Ministra Michała Jarosa (Ministerstwo Rozwoju i Technologii).

Szanowni Panowie Przewodniczący,
w odpowiedzi na Stanowisko Strony Pracowników i Strony Pracodawców Zespołu. Trójstronnego ds.
Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa z 4 marca 2025 r., dotyczące pilnych działań w zakresie
kosztów energii elektrycznej, przedstawiam co następuje.
Powołany w Ministerstwie Przemysłu Zespół do spraw opracowania rozwiązań mających na celu poprawę
funkcjonowania branży hutniczej zakończył już pierwszy etap prac związany ze zidentyfikowaniem głównych wyzwań dla sektora hutniczego, które wymagają interwencji na poziomie krajowym i europejskim. Ministerstwo Przemysłu, w ramach prac ww. zespołu, którego członkiem jest m.in. Hutnicza Izba Handlowo-Przemysłowa, nakreśliło wstępny plan działań możliwych do podjęcia w celu poprawy sytuacji sektora i skierowało go do konsultacji z pozostałymi członkami Zespołu. Równolegle, Ministerstwo Przemysłu prowadzi również konsultacje z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Urzędem Zamówień Publicznych oraz Urzędem Regulacji Energetyki. Należy podkreślić, że biorąc pod uwagę ustalenia poczynione na spotkaniach Zespołu, a także treść publikowanych w ostatnim czasie dokumentów Komisji Europejskiej takich jak Steel Action Plan czy Affordable Energy Prices Plan, wskazaliśmy w materiałach przekazanych do konsultacji, że działania, które wymagają najpilniejszej interwencji dotyczą obszaru – energia.
Ministerstwo Przemysłu monitoruje sytuację w jakiej znajduję się branża i zdaje sobie sprawę z potrzeby podjęcia pilnych działań, jednak z uwagi na ich szeroki zakres, należy podkreślić, że wymagają one współpracy z wieloma resortami i instytucjami. O wynikach tej współpracy będziemy Państwa informować.

Strona Społeczna oraz Pracodawcy oczekiwali od polskiego Rządu szybkiej i zdecydowanej reakcji w sprawie wsparcia dla krajowego hutnictwa. Już samo przekazanie wspólnego stanowiska do strony rządowej potwierdza determinację obu Stron w dążeniu do utrzymania mocy produkcyjnych, ograniczenia kosztów prowadzenia działalności oraz zabezpieczenia miejsc pracy w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się branża.

W związku z powyższym, liczono na to, że podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego w dniu 26 marca 2025 r. zostanie przedstawiony kompleksowy Plan rozwoju polskiego hutnictwa. Niestety, do prezentacji tego dokumentu nie doszło, a samo posiedzenie zostało przełożone – jak wyjaśniła Minister Przemysłu – z uwagi na konieczność przeprowadzenia dodatkowych konsultacji międzyresortowych.

W korespondencji Minister Czarnecka zwróciła uwagę na fakt, że decyzje dotyczące hutnictwa są obecnie rozproszone pomiędzy kilka ministerstw. Tymczasem już wcześniej Federacja Związków Zawodowych Metalowców i Hutników (FZZMiH) apelowała w formie petycji o wyznaczenie jednego resortu odpowiedzialnego za koordynację działań wobec sektora hutniczego. Choć rząd deklarował wówczas zrozumienie dla tej potrzeby, realne zmiany w tym zakresie nie zostały wdrożone.

Na dzień dzisiejszy nie istnieje ani spójny plan ratunkowy dla polskiego hutnictwa, ani klarowna strategia zarządzania przemysłem energochłonnym. Strona Społeczna od wielu lat domaga się wdrożenia systemowych rozwiązań dla firm energochłonnych oraz branż o znaczeniu strategicznym. Niestety, z dotychczasowych postulatów zrealizowano niewiele. Działania podejmowane przez państwo w sytuacjach kryzysowych lub w okresach transformacji mają charakter doraźny i nie rozwiązują fundamentalnych problemów sektora.

Wciąż pozostają nierozpatrzone podstawowe postulaty dotyczące m.in.:

  • obniżenia i ujednolicenia cen energii dla wszystkich podmiotów energochłonnych,
  • przyspieszenia wypłat (całościowych lub częściowych) rekompensat za pośrednie koszty emisji CO₂.

Równie istotna jest kwestia ochrony krajowego rynku stali, zwłaszcza że w 2026 roku wygasają unijne kontyngenty taryfowe, co może jeszcze bardziej pogłębić trudności, z jakimi boryka się polskie hutnictwo.