Związki Zawodowe sygnatariusze wystąpienia dotyczącego wypłacenia nagrody wyrównawczo-inflacyjnej dla wszystkich pracowników AMP otrzymały odpowiedź, którą cytujemy poniżej. Niestety nasze wystąpienie jak pisze Pracodawca na dzień dzisiejszy nie może być zrealizowane podając szereg argumentów. Dyskusja jaka się w tej sprawie wywiązała pomiędzy stronami daje nadzieję na podjęcie rozmów gdy sytuacja produkcyjna się poprawi. Związki Zawodowe działające w AMP powrócą do wystąpienia związkowego. O tym temacie będziemy informować na łamach Kuriera Aktualności.
Odpowiedź Pracodawcy:
Działając z upoważnienia Prezesa Spółki Pana Sanjaya Samaddara uprzejmie informuję, iż z dużą uwagą zapoznałem się z wnioskiem Strony Związkowej zawartym w piśmie z dnia 10.07.2022r., a dotyczącym wypłacenia w 2023r. nagrody wyrównawczo-inflacyjnej.
W wyniku dokonanych analiz, w nawiązaniu do argumentacji przywołanej w związkowym wystąpieniu, uprzejmie informuję, iż jak wynika z powszechnie dostępny danych ekonomicznych podawanych m.in. przez Główny Urząd Statystyczny, sytuacja rynkowa w Polsce charakteryzuje się szybko spadającą inflacją,
która w czerwcu br. osiągnęła wartość 11,5% (rok do roku) co oznacza jej spadek w stosunku do grudnia roku 2022 o 5,7%. Zdaniem większości ekspertów ekonomicznych, jak również przedstawicieli rządu czy też Narodowego Banku Polskiego w kolejnych miesiącach spodziewane jest dalsze „hamowanie” inflacji do wielkości jednocyfrowych na koniec br.
Biorąc powyższe pod uwagę pragnę w tym miejscu przypomnieć, iż w wyniku ustaleń Stron dialogu społecznego, dokonanych w zawartym Porozumieniu Płacowym na rok 2023, średnia płaca w Spółce za I kwartał br. wyniosła 8 670,15zł co oznacza jej wzrost o 11,7% w stosunku do średniego wynagrodzenia za rok 2022 (7 763,76 zł). Dokonując porównania w/w wielkości do wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w I kwartale, które wzrosło o 7,8% (7 178zł za I kwartał oraz 6654 PLN za rok 2022) w sposób oczywisty należy stwierdzić, iż dokonane przez Strony ustalenia płacowe zapewniają utrzymanie realnego poziomu wynagrodzeń w roku 2023 oraz rynkową konkurencyjność płac naszych pracowników. Powyższe stało zresztą u podstaw naszych negocjacji płacowych, które finalnie zapewniły pracownikom Spółki najwyższy w historii wzrost wynagrodzeń. W ramach dokonanych uzgodnień wspólnie zdecydowaliśmy między innymi o przeniesieniu znaczącej części nagrody wyrównawczej (1 000zł) do stałego elementu płacowego jakim jest płaca zasadnicza, co uwzględniając pochodne obliczane od płacy zasadniczej stanowi dodatkowy przyrost wynagrodzenia brutto naszych pracowników. Wyrażamy przekonanie, że taki sposób ustalenia wzrostu wynagrodzeń został w pełni zaakceptowany przez pracowników Spółki, taka też opinia jest przedstawiana przez Stronę Społeczną. Odnosząc się do części związkowego wystąpienia dotyczącej wzrostu płacy minimalnej pragnę zwrócić uwagę, że w/w wzrost nie obrazuje w istocie aktualnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej. Wynika on bowiem głównie z zapisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz wskaźnikowych mechanizmów w nich określonych. Płaca minimalna nie stanowi i nigdy nie stanowiła dla ArcelorMittal Poland S.A. punktu odniesienia z uwagi na fakt, że płace w naszej firmie są znacznie wyższe, a ich wzrost jest i musi pozostać powiązany z sytuacją gospodarczą w jakiej funkcjonujemy oraz w powiązaniu do wyników produkcyjnych i finansowych AMP.
Uwzględniając powyższe wyjaśniania uprzejmie informuję, iż w chwili obecnej Strona Pracodawcy nie znajduje podstaw do rozpoczęcia rozmów Stron na temat uruchomienia w roku 2023 nagrody wyrównawczo-inflacyjnej. Pod rozwagę przy dokonywaniu oceny w/w decyzji poddajemy Stronie Związkowej również to, że zarówno ostatni okres i jak i najbliższe miesiące są i będą bardzo trudnymi dla Spółki z gospodarczego, a zatem i ekonomicznego punktu widzenia. Niestabilna sytuacja na rynku wyrobów stalowych, niskie ceny oraz zmniejszona produkcja wynikająca z przestoju remontowego wielkiego pieca nr 2 od 25.03.2023r. oraz postoju wielkiego pieca nr 3, który miał miejsce w okresie październik 2022/styczeń 2023 w związku z niewystarczającą ilością zamówień, a także postój linii ocynkowania nr 1 w Krakowie jak również nieciągła praca pozostałych instalacji produkcyjnych – to tylko najważniejsze z elementów negatywnie wpływających na sytuację Spółki.
Pomimo w/w sytuacji już na początku 2023 roku Spółka zdecydowała się zawrzeć ze Stroną Społeczną wspomniane powyżej Porozumienie Płacowe zapewniające stabilny i znaczący wzrost wynagrodzeń pracowników. Spóła wypełnia wszystkie elementy dokonanych uzgodnień płacowych, uznając prze-
strzeganie wzajemne dokonanych ustaleń za podstawę dialogu społecznego.
Uwzględniając powyższe argumenty liczę na zrozumienie powodów, które stoją za przekazanym w niniejszym piśmie stanowiskiem Pracodawcy w zakresie wniosku Strony Związkowej dotyczącym wypłacenia nagrody wyrównawczo-inflacyjnej.